Що робити, якщо стейк в ресторані неможливо розжувати? Можна піти не заплативши, якщо рахунок вам не несуть вже 40 хвилин? Якщо вино подадуть теплим, а картоплю холодною? Вивчаємо досвід.

На жаль, у нас судова і адміністративна практиці з таких питань ще далека від досконалості. Але це не означає, що не до чого прагнути. Ось, приміром, у Німеччині всякі казуси в ресторанах давно відрегульовані і прописані. Про що і розповідає радіо DW:
За статистикою, три чверті жителів Німеччини, щонайменше, раз на місяць ходять у ресторан. Що потрібно і можна робити, якщо, скажімо, їжа несмачна? А якщо замовлення доводиться чекати занадто довго? Якщо офіціант хамить? Якщо рахунок не несуть і не несуть? Як роблять німці? Платять менше? Не платять взагалі?
Чи зобов’язаний власник ресторану відразу посадити гостей, які замовили столик і прийшли вчасно?
Так, зобов’язаний. Прийняття замовлення в ресторані, в тому числі по телефону, — це в Німеччині аналогічно підготовки до укладення контракту (на обслуговування в ресторані та оплати рахунку за це), що, зокрема, зобов’язує в обговоренное час тримати для гостей вільний столик. Тільки хвилин через 15-20, якщо гості все ще не прийшли, за цей столик можна посадити інших людей. Втім, вважається, що 15 хвилин очікування свого столика — не трагедія і для пунктуальних гостей. Але потім вони спокійно можуть поїхати додому, зажадавши у господаря ресторану оплатити таксі, яке привезло їх сюди. Або піти поїсти в яке-небудь інше місце, пред’явивши пізніше рахунок в ресторані, де марно був замовлений столик. Якщо він вище, ніж коштував би аналогічний обід або вечеря в тому ресторані, де людей «прокотили», то різницю, швидше за все, їм доведеться компенсувати.
З іншого боку, якщо гість, замовляючи столик, обговорив з рестораном певне меню (наприклад, замовив качку по-пекінськи, яку зазвичай готують за добу), а потім за півгодини до призначеного часу відмовився від замовлення, то ресторан може вимагати від нього сплатити це меню.
Всегда ли прав клиент в ресторане? Рестораны
Як довго прийнято в Німеччині чекати в ресторані замовленої їжі? І чи можна із-за занадто довгого очікування вимагати знижку?
Певного німецьким законом максимального часу очікування замовлення немає. Все залежить від того, що саме і в якому саме ресторані замовлені страви і напої. Але є відповідні судові прецеденти. Так, напої повинні подати найпізніше протягом 20 хвилин, а їжу — максимум за півгодини. Якщо ви не дочекалися, можна, в принципі, вставати і йти, — зрозуміло, сказавши про це офіціантові.
Або вимагати знижку. В такому випадку краще всього спочатку попередити офіціанта: «Ще п’ять хвилин очікування, і я не буду оплачувати рахунок повністю».
Кілька років тому земельний суд у Карлсруе розглядав скаргу з приводу того, що замовлений на 12 годин дня обід групи, яка святкувала перше причастя дитини, затримався на півтори години, так що десерт подали вже після чотирьох. Судді присудили гостям 30 відсотків компенсації. Тобто вони сплатили лише 70 відсотків суми ресторанного рахунки за обід.
Можна заплатити менше, ніж зазначено в меню, якщо якість їжі погане?
Тут все питання в тому, що вважати «поганий» їжею. Почасти це справа смаку. Але якщо страва пересолене, підгоріло, стейк неможливо прожувати, риба недобре пахне, — тоді претензії обґрунтовані. Правда, спочатку гість повинен надати офіціантові можливість виправити помилку: наприклад, принести новий стейк. Крім того, вимагати знижку потрібно відразу, як тільки ви спробували принесене блюдо. З’їсти половину, і тільки потім скаржитися на якість не рекомендується.
Хто оплатить чистку, якщо офіціант проллє вино або соус на плаття або штани?
Тут у Німеччині існують тверді правила. Відповідає в цьому випадку господар ресторану. Як він розбереться з недбайливим офіціантом, — це вже його справа. Господар ресторану зобов’язаний сплатити чистку, а якщо пляма видалити не вдасться, — заплатити за зіпсовану одяг.
Чи можна в Німеччині просто піти з ресторану, не заплативши, якщо рахунок довго не несуть?
І так, і ні. По-перше, рахунок потрібно зажадати, і найкраще — не один раз. Якщо його і через 20-30 хвилин не принесли, можна йти. Але в цьому випадку обов’язково залиште в ресторані свою адресу і телефон, причому краще всього при свідках. Якщо ресторан пізніше вимагатиме оплатити рахунок, надіславши його, скажімо, поштою, треба платити. Але ніякі поштові витрати або, скажімо, пеня в цей рахунок включатися не повинні, — тільки те, що ви з’їли й випили.
Один з гучних вироків був зроблений тут судом у цивільних справах у Гарміш-Партенкірхені. Власник дорогого ресторану подав в суд на гостя, який пішов, не заплативши за замовлену пляшку білого вина. З’ясувалося, що температура принесеного офіціантом вина була 15 градусів, тоді як біле, якщо воно не дуже сухе, прийнято пити при температурі 8-10 градусів. Тому позов відхилили. На рішення суду на користь гостя вплинула і грубість офіціанта. Коли гість висловив йому свої претензії з приводу занадто теплого вина, офіціант відрізав: «Вино з підвалу. Що нам його, зберігати в холодильнику?!»